مالیات حق تمبر چیست ؟

مالیات حق تمبر چیست ؟

در مقاله مالیات چیست و انواع مالیات کدامند توضیح دادیم که مالیات‌ها ۲ دسته هستند. مالیات‌های مستقیم و مالیات‌های غیر مستقیم. مالیات مستقیم نیز به ۲ دسته‌ی مالیات بر دارایی و مالیات بر درآمد تقسیم می‌شوند. مالیات بر دارایی نیز شامل مالیات بر ارث و مالیات حق‌تمبر می‌شود که در این مقاله به توضیح مالیات بر حق تمبر می‌پردازیم. با ما در مدیر مالیات همراه باشید.

 

مالیات حق تمبر

مالیات حق‌تمبر جز مالیات‌های مستقیم است که به منظور رسمیت دادن به اسناد و مدارک از طریق الصاق و ابطال تمبر بر اسناد، اوراق و مدارک صورت می‌گیرد. طبق ماده ۴۴ قانون مالیات‌های مستقیم، از هر برگ چک که توسط بانک‌ها چاپ شده است، در موقع چاپ ۲۰۰ ریال حق تمبر اخذ می‌شود. سفته، اوراق، بارنامه و برات نیز مشمول مالیات حق‌تمبر هستند.

وزارت امور اقتصاد و دارایی طبق ماده ۵۰ قانون مالیات مستقیم مجاز به چاپ بارنامه، برات، سفته و اوراق است.

 

قوانین مالیات

قانون مالیات‌های مستقیم، باب دوم مالیات بر دارایی، فصل پنجم: حق تمبر، از ماده ۴۴ الی ۵۱ شامل قوانین مالیات حق‌تمبر می‌باشد. می‌توانید از لینک زیر در سایت سازمان امور مالیاتی این ماده‌ها را مطالعه کنید.

ماده ۴۴ الی ۵۱ مالیات حق تمبر

 

مالیات
مالیات

معافیت‌‌های مالیات حق‌تمبر

مناطق آزاد تجاری معاف از پرداخت مالیات حق‌تمبر هستند. کیش، انزلی، ماکو، اروند، چابهار، فرودگاه امام خمینی، قشم و ارس شامل مناطق آزاد تجاری می‌باشند و از پرداخت حق‌تمبر به مدت ۲۰ سال معاف هستند.

همچنین شرکت‌های تعاونی و شرکت‌های پذیرفته‌ شده در بورس نیز معاف از مالیات حق‌تمبر هستند.

 

جریمه نپرداختن

طبق ماده ۵۱ در صورت نپرداختن مالیات حق‌تمبر، متخلف آن باید معادل ۲ برابر مبلغ مالیات، جریمه پرداخت کند.

 

امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. حتما نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

همچنین اگر سوالی در مورد مالیات‌ خود دارید حتما در بخش تماس با ما مطرح کنید. همکاران و مشاوران ما در اسرع وقت به شما پاسخ خواهند داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *