مالیات بر درآمد حقوق چیست؟

مالیات بر درآمد حقوق

مالیات بر درآمد حقوق چیست؟

همانطور که در مقاله مالیات چیست و انواع مالیات کدامند توضیح دادیم، مالیات‌ها ۲ دسته هستند. مالیات‌های مستقیم و مالیات‌های غیرمستقیم. مالیات بر مستقیم نیز خود به ۲ نوع مالیات بر دارایی و مالیات بر درآمد تقسیم می‌شود. مالیات بر درآمد حقوق جز مالیات‌های مستقیم است که در این مقاله به طور کامل به توضیح آن می‌پردازیم. با ما در مدیر مالیات همراه باشید.

 

مالیات بر درآمد حقوق

مالیات بر حقوق همانطور که از نامش پیداست، به این معناست که افراد شاغل بخشی از حقوق خود را به اداره مالیات بپردازند. میزان مالیات بر حقوق هر ساله با توجه به شرایط اقتصادی، تورم و … تغییر می‌کند.

 

چه کسانی مشمول پرداخت مالیات بر حقوق هستند؟

بر اساس ماده‌ی ۸۲ قانون مالیات کشور، درآمدی که شخص حقیقی در خدمت شخص دیگر (حقیقی یا حقوقی) در قبال تسلیم نیروی کار خود بابت اشتغال بر حسب مدت یا کار انجام شده به طور نقد یا غیر نقد به دست می‌آورد، مشمول مالیات بر حقوق می‌شود.

 

قوانین مالیات بر درآمد حقوق

ماده ۸۲ تا ۹۲ قانون مالیات‌ مربوط به مالیات بر درآمد حقوق می‌باشد. از لینک زیر می‌توانید از سایت سازمان امور مالیاتی این بندها را مطالعه کنید.

قوانین مالیات بر حقوق

 

نرخ مالیات بر حقوق

طبق ماده ۸۵ قانون مالیاتی کشور، نرخ مالیات حقوق کارکنان دولتی و غیردولتی پس از کسر معافیت‌های مقرر این قانون، ۱۰درصد می‌باشد. همچنین سایر حقوق‌بگیران نیز تا مبلغ ۴۲ میلیون‌ تومان به نرخ ۱۰ درصد است و مبالغ بیشتر به نرخ‌های مقرر در ماده ۱۳۱ متغیر خواهد بود.

طبق ماده ۱۳۱ قانون مالیاتی کشور، نرخ مالیات بر درآمد مازاد به شرح زیر است:

  •  تا میران ۵۰ میلیون تومان مشمول مالیات به نرخ ۱۵درصد
  • از ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان مشمول مالیات به نرخ ۲۰ درصد
  • بیشتر از ۱۰۰ میلیون تومان مشمول مالیات به نرخ ۲۵ درصد

 

بخشنامه جدید مالیات بر حقوق سال ۹۹

طبق بخشنامه جدید نرخ و معافیت مالیاتی توسط سازمان امور مالیاتی تعیین شده است. بر اساس این بخشنامه حقوق تا سقف ۳۶ میلیون تومان معاف از مالیات  می‌باشد.

 نرخ مالیات بر حقوق بر اساس میزان درآمد در جدول زیر نوشته شده است.

مالیات بر حقوق سایت مدیر مالیات

 

ارسال لیست مالیات بر حقوق

پرداخت مالیات حقوق باید توسط کارفرمایان انجام گیرد. کارفرما باید لیست مالیات بر حقوق را به سازمان امور مالیاتی ارسال کند. سامانه مالیات بر حقوق توسط سازمان امور مالیاتی تنظیم شده است. برای ورود به این سامانه از لینک زیر باید اقدام کنید.

ورود به سامانه مالیات بر حقوق

 

امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. حتما نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

همچنین هر گونه سوال در رابطه با مالیات بر حقوق دارید می‌توانید از مشاوران ما در بخش مشاوره مالیات بپرسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *