مالیات بر املاک و مستغلات چیست ؟

مالیات بر املاک

مالیات بر درآمد املاک و مستغلات چیست ؟

همانطور که در مقاله مالیات چیست و انواع مالیات کدامند توضیح دادیم، مالیات‌ها ۲ دسته هستند. مالیات‌های مستقیم و مالیات‌های غیرمستقیم. مالیات بر مستقیم نیز خود به ۲ نوع مالیات بر دارایی و مالیات بر درآمد تقسیم می‌شود. مالیات بر درآمد املاک و مستغلات جز مالیات‌های مستقیم است که در این مقاله به طور کامل به توضیح آن می‌پردازیم. با ما در مدیر مالیات همراه باشید.

 

مالیات بر درآمد املاک و مستغلات

مالیات بر ملک و مستغلات به طور کلی مالیاتی است که بر درآمد اجاره و هر نوع نقل و انتقال ملک و مستغلات اعمال می‌شود. مالیات بر املاک مشمول ۳ نوع مالیات می‌شوند، که عبارت‌اند از:

 • مالیات بر نقل و انتقال
 • مالیات بر مستغلات خالی
 • مالیات بر درآمد اجاره

که در ادامه به توضیح هر یک می‌پردازیم.

 

مالیات بر درآمد املاک اجاره‌ای

هر گونه ملک و مستغلات اشخاص حقیقی و حقوقی که اجاره داده می‌شود، مالیات به آن تعلق می‌گیرد. این مالیات شامل قراردادهای دست اول و دست دوم می‌باشند.

قرارداد دسته اول

در این قرارداد صاحب ملک موظف به پرداخت مالیات است. طبق قانون، ۲۵ درصد هزینه‌ها جهت تعمیرات ملک و استهلاک کسر شده و مابقی مکمل آن مشمول پرداخت مالیات می‌شود.

قرارداد دسته دوم

در این قرارداد مستاجر موظف به پرداخت مالیات است. اگر مستاجر خانه را به کسی دیگر اجاره بدهد مشمول پرداخت مالیات می‌شود. که عبارت است از تفاوت اجاره‌بهای دریافتی و اجاره‌بهای پرداختی مستاجر.

 

مالیات بر املاک

 

مالیات بر مستغلات خالی

آپارتمان‌ها، ساختمان‌ها و خانه‌هایی که کسی در آنها زندگی نمی‌کنند و خالی از سکنه هستند مشمول مالیات بر مستغلات خالی می‌شوند. البته مالیات بر مستغلات خالی از سکنه در شهرهای بیشتر صدهزار نفر جمعیت مشمول پرداخت مالیات می‌شود.

این مستغلات در سال اول معاف از مالیات‌اند ولی از سال‌های بعد مشمول پرداخت مالیات به صورت پلکانی می‌شوند. یعنی سال‌های بعد نسبت به سال قبل آن بیشتر و بیشتر می‌شود.

 

مالیات بر نقل و انتقال

بر اساس قوانین مالیات نقل و انتقال، برای محاسبه‌ی ارزش یک ساختمان یا ملک پارامترهای زیر در نظر گرفته می‌شود:

 • مساحت بنا
 • قدمت ساخت
 • نوع اسکلت
 • تاسیسات
 • تجهیزات به کار رفته
 • نوع مالکیت
 • محل وقوع ملک
 • نوع استفاده و کاربری
 • و …

پس از بررسی‌های کارشناسان این حوزه مالیات مورد نظر محاسبه می‌شود.

 

قوانین مالیات املاک

از ماده ۵۲ تا ۸۰ قانون مالیات‌های مستقیم جز مالیات بر درآمد املاک می‌باشد که به طور کامل در سایت امور مالیاتی توضیحات داده شده است. از لینک زیر می‌توانید این قوانین را مطالعه کنید.

قوانین مالیات بر ملک

 

معافیت مالیات املاک

طبق بخشنامه ۲۱۱/۷۲۵۶/۲۷۵۵۷ از سازمان امور مالیات، مالیات املاک مسکونی در تهران تا ۱۵۰ متر و در شهرستان‌ها تا ۲۰۰متر معاف از پرداخت مالیات هستند. بر طبق این بخشنامه املاک زیر۱۵۰متر در تهران و املاک زیر ۲۰۰متر در شهرستان‌ها معاف از پرداخت مالیات هستند.

همچنین زمانی که شخص مالک، منبع درآمد دیگری نداشته باشد در صورت گزارش به سازمان امور مالیاتی معاف از مالیات می‌شود.

 

امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. حتما نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

همچنین هر گونه سوال در رابطه با مالیات بر املاک دارید می‌توانید از مشاوران ما در بخش مشاوره مالیات بپرسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *