مالیات بر درآمد مشاغل چیست ؟

مالیات بر درآمد مشاغل

مالیات بر درآمد مشاغل چیست؟

همانطور که در مقاله مالیات چیست و انواع مالیات کدامند توضیح دادیم، مالیات‌ها ۲ دسته هستند. مالیات‌های مستقیم و مالیات‌های غیرمستقیم. مالیات بر مستقیم نیز خود به ۲ نوع مالیات بر دارایی و مالیات بر درآمد تقسیم می‌شود. مالیات بر درآمد مشاغل جز مالیات‌ه بر درآمد است که در این مقاله به طور کامل به توضیح آن می‌پردازیم. با ما در مدیر مالیات همراه باشید.

 

مالیات بر درآمد مشاغل

درآمدی که شخص حقیقی به واسطه‌ی اشتغال کسب می‌کند پس از کسر معافیت، هزینه و استهلاکات مشمول مالیات بر درآمد مشاغل می‌شود.

صاحبان مشاغل وظیفه دارند که هر ساله طبق قانون مالیاتی تا ۳۱ خرداد نسبت به تسلیم اظهارنامه‌ی مالیات بر مشاغل خود اقدام کنند.  معیار و شاخص میزان مالیات بر مشاغل بستگی به نوع و حجم فعالیات آنها دارند.

 

قوانین مالیات بر مشاغل

ماده‌ی ۹۳ تا ۱۰۴ قوانین امور مالیاتی مربوط به مالیات بر درآمد مشاغل است. از لینک زیر می‌توانید این قوانین را از سایت امور مالیاتی مطالعه کنید.

قوانین مالیات بر مشاغل

 

مالیات بر مشاغل

نرخ مالیات بر مشاغل

طبق ماده‌ی ۱۳۱ قانون مالیات‌های مستقیم، نرخ مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی (به جز مواردی که طبق مقررات این قانون دارای نرخ جداگانه‌ هستند) با توجه به درآمد آنها به صورت زیر است:

  • تا میران ۵۰ میلیون‌ تومان، مشمول مالیات سالانه به نرخ  ۱۵درصد
  • از ۵۰ میلیون تا ۱۰۰ میلیون تومان، مشمول مالیات سالانه به نرخ ۲۰ درصد
  • بالای ۱۰۰ میلیون، مشمول مالیات سالانه نرخ ۲۵ درصد

(موارد بالا در سایت مدیر مالیات به صورت تومان نوشته شده است. شما می‌توانید ماده ۱۳۱ قانون مالیات‌های مستقیم را از اینجا مشاهده کنید)

 

امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. حتما نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

همچنین هر گونه سوال در رابطه با مالیات بر مشاغل دارید می‌توانید از مشاوران ما در بخش مشاوره مالیات بپرسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *